Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się

Polecane posty

Chcesz lepiej wypozycjonować swoją stronę w wyszukiwarkach internetowych? W tym artykule opisze pewną sztuczkę. Nie na każdym serwerze ona działa, ale jest bardzo fajna (wymagany jest zainstalowany moduł mod_rewrite). Załóżmy, że zaprojektowałeś albo zainstalowałeś jakiś skrypt. Wszystkie strony skryptu to plik index.php wywołany z jakimś parametrem. np index.php?dzial=1, index.php?dzial=2 itp. Wyszukiwarki niezbyt chętnie indeksują takie podstrony (szczególnie, gdy jest więcej niz 1 parametr). Można jednak oszukać wyszukiwarkę a dokładniej tak skonfigurować serwer, aby odpowienio filtrował strony. Otóż jeśli odwołamy się do (nieistniejącego) pliku dzial1.htm serwer będzie wiedział, że tak naprawde ma załadować plik index.php?dzial=1. Aby taki trik zrobić, należy utworzyć plik .htaccess z następującą zawartością:

RewriteEngine On 
RewriteRule ^dzial([0-9]*).htm /index.php?dzial=$1[/code]

Jeśli po wrzuceniu takiego pliku nie wyskoczy błąd nr 500 to znaczy, że moduł mod_rewrite jest zainstalowany na Twoim serwerze i możesz "oszukiwać" wyszukiwarki :-) Sprawdź, czy wywołując plik dzial1.htm załaduje się plik index.php z parametrem dział=1 (na pasku adresu oczywiście będzie podany plik dzial1.htm, bo nikt poza serwerem nie wie o tym, że zastosowałeś tą sztuczkę - chodzi tylko o sprawdzenie, czy nie załaduje się error 404).

Jeśli wszystko działa, to teraz czas na pozmienianie w skryptach, aby np. w menu linki miały nowy format. Dzięki tej sztuczce można szybciej i lepiej zaindeksować cały serwis w wyszukiwarkach! Ja np. w ten sposób przerobiłem swój Katalog stron internetowych a także Forum. Przyglądnij się - jakie ładne linki są w tych serwisach a wszystkie były pisane w PHP i na początku nie były przyjazne dla wyszukiwarek.

Porada została napisana na podstawie moich doświadczeń gdy przerobiłem forum tak, aby było bardziej przyjazne dla wyszukiwarek. Jak zrobić przyjazne forum - dowiesz się tutaj, ale najpierw przećwicz to co napisałem tutaj, bo przerabianie forum to już wyższa szkoła jazdy.

ja go mam wylaczony od zawsze

Ja mam zawsze włączone i nie wyobrażam sobie, żeby nie było włączonych przyjaznych linków :)

• Like 1

czy dobrze rozumiem, że aby furl'e były włączone to to też musi być włączone?

I, że to nie służy tylko do zmiany adresu na bardziej przyjazny, ale też np. do tego aby dana strona była np. z index.php lub bez, z / lub bez itp., albo żeby zrobić przekierowanie z www i bez. Dobrze to rozumiem?

I, że to nie służy tylko do zmiany adresu na bardziej przyjazny, ale też np. do tego aby dana strona była np. z index.php lub bez, z / lub bez itp., albo żeby zrobić przekierowanie z www i bez. Dobrze to rozumiem?

teraz ja nie zrozumialem :D

mod_rewrite nie musi być włączony. Ale jeśli go nie włączysz to będziesz miała takie linki na forum

adresforum.index.php?/forum/2-nazwa-forum

jeśli włączysz furl zgodnie z tym co w ACP pisze pozbędziesz się tego index.php?

• Like 1

Problem został rozwiązany.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ważne informacje

W celu świadczenie usług przez nasz Serwis na najwyższym poziomie, w ramach Serwisu wykorzystujemy pliki Cookies (tzw. ciasteczka). Korzystając ze stron Serwisu IPSBEYOND.PL bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Jeżeli nie dokonacie Państwo zmiany ustawień przeglądarki internetowej to wyrażacie zgodę na zapisywanie plików Cookies.