Stosunki handlowe Unii Europejskiej z państwami trzecimi na przykładzie USA, Chin i Rosji
-
Book category
Onepress
-
ISBN
978-83-7941-534-2
-
Author(s)
Wojciech Zysk, Paulina Gromala
-
Amount of pages
199
-
Release date
01.01.2013
Rosnąca potęga państw europejskich na przełomie XX i XXI wieku, a także polityka większości państw na świecie skierowana jest na coraz to szersze formy współpracy. W tym ujęciu Unia Europejska utrzymuje skomplikowaną sieć zagranicznych kontaktów z krajami trzecimi. Niniejsza praca przedstawia Czytelnikom rozwój w strukturze handlu, powiększenie obrotów handlowych oraz listę czynników oddziałujących na rozwój wymiany handlowej z krajami trzecimi. W książce bardzo starannie i wszechstronnie przedstawiono m.in.:
o ewolucję uwarunkowań oraz perspektywy współpracy handlowej Unii Europejskiej z państwami trzecimi, tj. Stanami Zjednoczonymi, Chinami oraz Rosją;
o współzależności zachodzące pomiędzy kształtowaniem spójnego europejskiego rynku a zewnętrznymi stosunkami mającymi na celu liberalizację handlu na świecie, uregulowanie relacji z największymi partnerami gospodarczymi;
o analizę oraz mierniki służące do pomiaru przepływu towarów, usług oraz kapitału między Unią Europejską a państwami trzecimi w latach 2000-2011;
o korelację pomiędzy pogłębieniem wzajemnych stosunków zewnętrznych a dynamiką rozwoju wewnętrznego poszczególnych gospodarek.
Książka adresowana jest do pracowników naukowych, studentów różnych kierunków ekonomicznych, w szczególności międzynarodowych stosunków gospodarczych, pracowników instytucji związanych z wymianą międzynarodową, a także wszystkich, którzy chcą poznać procesy zachodzące na arenie międzynarodowej oraz zainteresowanych gospodarką Unii Europejskiej.
Celem recenzowanej pracy jest analiza współpracy gospodarczej krajów UE z krajami trzecimi (USA, Chiny, Rosja). Badaniem została objęta wymiana handlowa i przepływy kapitału w formie BIZ. Praca jest spójnym i wartościowym opracowaniem problemu badawczego.
Empiryczna część stanowi większość pracy, co zaliczam na plus. Szerokie i głębokie badania oparte są na bogatych i aktualnych danych statystycznych. Wnioski z badań i określenie perspektyw współpracy między UE a Rosją, Chinami i USA są poprawne i świadczą o dużej wiedzy z zakresu tego tematu.
Prof. UEK dr hab. Krystyna Przybylska
Recommended Comments
There are no comments to display.
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now